# BBI® 454788 Cap Screw, 1-1/4-7, 7 in L Under Head, 8 Grade

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS91215
**MPN:** 454788
**Price:** $24.74 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-454788

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 25/32 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 1-1/4 in - 7 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 |
| Minimum Thread Length | 3 in |
| Manufacturer Part Number | 454788 |

## Description

BBI® Cap Screw, series: 454, Imperial, 1-1/4-7, 7 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake Cr+3, UNC Thread, 25/32 in H Head, Hex Head, 3 in Minimum Thread Length, 1-1/4 in Shank.
