# BBI® 454743 Cap Screw, 5/8-11, 10 in L Under Head, 8 Grade

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS31153
**MPN:** 454743
**Price:** $10.03 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-454743

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Grade | 8 |
| Brands | BBI |
| Material | Alloy Steel |
| Head Size | 25/64 in H |
| Head Style | Hex |
| Thread Size | 5/8 in - 11 |
| Thread Type | UNC |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.2.1 |
| Minimum Thread Length | 1-3/4 in |
| Manufacturer Part Number | 454743 |

## Description

BBI® Cap Screw, series: 454, Imperial, 5/8-11, 10 in Length Under Head, 8 Grade, Alloy Steel, Zinc Yellow Bake Cr+3, UNC Thread, 25/64 in H Head, Hex Head, 1-3/4 in Minimum Thread Length, 5/8 in Shank.
