# BBI® 390340 Flat Washer, 1-1/4 in ID x 2-3/4 in OD, 1/8 in Thick

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** SFA11293
**MPN:** 390340
**Price:** $1.04 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-390340

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | BBI |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Thickness | 1/8 in |
| Height (in) | 2.75 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Inside Diameter | 1-1/4 in |
| Outside Diameter | 2-3/4 in |
| Package Quantity | 150/Each |
| Standard Approvals | ANSIASTMDINSAE |
| Manufacturer Part Number | 390340 |

## Description

BBI® Flat Washer, series: 390, 1-1/4 in Inside dia, 2-3/4 in Outside dia, 1/8 in Thickness, 304 Stainless Steel, Material Grade: A2(18-8).
