# BBI® 390120 USS Flat Washer, 3/8 in, 0.416 to 0.399 in ID x 7/8 in OD, 0.062 in Thick, SS

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** SFA11200
**MPN:** 390120
**Price:** $0.04 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-390120

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | BBI |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0.062 in |
| Height (in) | 0.875 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Nominal Size | 3/8 in |
| Inside Diameter | 5/12 to 2/5 in |
| Outside Diameter | 7/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 390120 |

## Description

BBI® USS Flat Washer, 3/8 in Nominal, 0.416 to 0.399 in Inside dia, 7/8 in Outside dia, 0.062 in Thickness, Stainless Steel, Material Grade: A2.
