# BBI® 390080 Flat Washer, 5/16 in ID x 3/4 in OD, 0.05 in Thick

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** SFA11080
**MPN:** 390080
**Price:** $0.04 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-390080

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Brands | BBI |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Thickness | 0.05 in |
| Height (in) | 0.75 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Inside Diameter | 5/16 in |
| Outside Diameter | 3/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSIASTMDINSAE |
| Manufacturer Part Number | 390080 |

## Description

BBI® Flat Washer, series: 390, 5/16 in Inside dia, 3/4 in Outside dia, 0.05 in Thickness, 304 Stainless Steel, Material Grade: A2(18-8).
