# BBI® 361100 Split Lock Washer, M10 Nominal, Medium Carbon Steel, Zinc Blue

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS64217
**MPN:** 361100
**Price:** $0.03 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-361100

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 082893717050 |
| Brands | BBI |
| Material | Medium Carbon Steel |
| Thickness | 2.2 in |
| Height (in) | 18.1 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Nominal Size | M10 |
| Inside Diameter | 10-1/5 in |
| Outside Diameter | 18-1/10 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric |
| Standard Approvals | DIN 127B |
| Manufacturer Part Number | 361100 |

## Description

BBI® Split Lock Washer, Metric, M10 Nominal, Medium Carbon Steel, Zinc Blue, 10.2 in ID, 18.1 in OD, 2.2 in Thickness, Material Grade: 1060.
