# BBI® 013026 High Collar Split Lock Washer, 3/4 in Nominal, Medium Carbon Steel, Plain

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS28976
**MPN:** 013026
**Price:** $0.36 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-013026

## Features

- HRC 38-46
- A Hi-Collar washer is thicker and has a smaller outside diameter than a regular split lock washer

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | High Collar |
| Brands | BBI |
| Material | Medium Carbon Steel |
| Thickness | 0.218 in |
| Height (in) | 1.105 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Nominal Size | 3/4 in |
| Inside Diameter | 36/47 in |
| Outside Diameter | 1-1/9 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.21.1 -1999 |
| Manufacturer Part Number | 013026 |

## Description

BBI® Split Lock Washer, High Collar, Imperial, 3/4 in Nominal, Medium Carbon Steel, Plain, 0.766 in ID, 1.105 in OD, 0.218 in Thickness.

Features

- HRC 38-46

- A Hi-Collar washer is thicker and has a smaller outside diameter than a regular split lock washer
