# BBI® 011263 1960 Partially Threaded Round Socket Cap Screw, 3/8-16, 2 in OAL, Heat Treated Alloy Steel, 3A Grade

**Brand:** [BBI](https://dev.maxsupplyco.com/brands/BBI)
**SKU:** FAS82005
**MPN:** 011263
**Price:** $0.39 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/bbi-011263

## Features

- UNC thread

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| Type | Partially Threaded |
| Grade | 3A |
| Brands | BBI |
| Material | Heat Treated Alloy Steel |
| Drive Size | 5/16 in |
| Drive Type | Hex |
| Length (in) | 2 |
| Thread Size | 3/8 in - 16 |
| Manufacturer | Brighton-Best International |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME/ANSI B18.3-2002B18.3 1986ASTM A574 |
| Manufacturer Part Number | 011263 |

## Description

BBI® Round Socket Cap Screw, Partially Threaded, series: 1960, Imperial, 3/8-16 Thread, 2 in Overall Length, Heat Treated Alloy Steel, 3A Grade, Plain/Thermal Black Oxide, Material Specification: ASTM A574, 5/16 in Drive, Hex Drive.

Features

- UNC thread
