# Weiler® 12081 Anderson Hollow End Stem Mount Swaged Cup End Brush, NH Series, 1-1/8 in, Knot, 0.02 in, Carbon Steel Fill

**Brand:** [WEILER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WEILER)
**SKU:** MAI52240
**MPN:** 12081
**Price:** $9.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/anderson-products-12081

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 821578120729 |
| Type | Hollow End Stem Mount Swaged Cup |
| Brands | WEILER |
| Wire Type | Knot |
| Manufacturer | Weiler Abrasives |
| Brush Diameter | 1-1/8 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Wire Rope Diameter | 0.02 in |
| Manufacturer Part Number | 12081 |

## Description

Weiler® end brush, hollow end stem mount swaged cup, series: NH Series, 1-1/8 in dia brush, 1/4 in shank dia, knot filament/wire type, 0.02 in filament/wire dia, carbon steel fill, 7/8 in trim length, 22,000 rpm maximum.
