# Weiler® 09064 Anderson Crimped Wire Wheel Brush, SS Series, 3 in dia x 5/8 in W, 1/2 to 3/8 in, 0.014 in Crimped Wire

**Brand:** [WEILER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WEILER)
**SKU:** MAI52145
**MPN:** 9055
**Price:** $9.84 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/anderson-products-09055

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 821578090558 |
| Brands | WEILER |
| Wire Type | Crimped |
| Manufacturer | Weiler Abrasives |
| Brush Diameter | 3 in |
| Arbor/Shank Size | 1/2 to 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Wire Rope Diameter | 0.014 in |
| Manufacturer Part Number | 9055 |

## Description

Weiler® Abrasives Anderson wire wheel brush, SS Series, 3 in brush dia, 5/8 in brush width, 1/2 to 3/8 in, crimped wire, 0.014 in wire dia, carbon steel wire, 15/16 in trim length, 2,0000 rpm maximum. Light to medium-duty cleaning and removal of rust, paint and corrosion. Single sections - can be mounted in multiples. 5/16 in T face plate and small diameter.
