# Weiler® 07021 Anderson Light Duty Solid Stem Mount End Brush, NS Series, 3/4 in, Crimped, 0.0104 in, Carbon Steel Fill, 7/8 in L

**Brand:** [WEILER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WEILER)
**SKU:** MAI52060
**MPN:** 07021
**Price:** $4.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/anderson-products-07021

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 821578070215 |
| Type | Light Duty Solid Stem Mount |
| Brands | WEILER |
| Wire Type | Crimped |
| Manufacturer | Weiler Abrasives |
| Brush Diameter | 3/4 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Wire Rope Diameter | 0.0104 in |
| Manufacturer Part Number | 07021 |

## Description

Weiler® end brush, light duty Solid stem Mount, series: NS Series, 3/4 in dia brush, 1/4 in shank dia, crimped filament/wire type, 0.0104 in filament/wire dia, carbon steel fill, 7/8 in trim length, 22,000 rpm maximum.
