# Weiler® 01324 Anderson Medium Face Wheel Brush, DA Series, 8 in dia Brush, 1-1/8 in W Face, 0.014 in dia Crimped Filament/Wire

**Brand:** [WEILER](https://dev.maxsupplyco.com/brands/WEILER)
**SKU:** MAI52005
**MPN:** 01324
**Price:** $40.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/anderson-products-01324

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 821578013243 |
| Type | Medium Face |
| Brands | WEILER |
| Wire Type | Crimped |
| Manufacturer | Weiler Abrasives |
| Brush Diameter | 8 in |
| Arbor/Shank Size | 2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Wire Rope Diameter | 0.014 in |
| Manufacturer Part Number | 01324 |

## Description

Weiler® wheel brush, medium face, series: DA, 8 in brush dia, 1-1/8 in face width, 2 in arbor hole size, crimped filament/wire type, 0.014 in filament/wire dia, carbon steel fill, 1-1/2 in trim length, 4500 rpm maximum, arbor ttachment. Ideal for general purpose cleaning, deburring, edge blending and surface preparation. 2 sections can be mounted in multiples with greater fill density.
