# Master Lock® American Lock® A1107GRN Rekeyable Safety Padlock 1-1/2 Green

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20615
**MPN:** A1107GRN
**Price:** $16.65 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/american-lock-a1107grn

## Features

- Anodized finish suitable for lockout tagout in food processing facilities
- Corrosion resistant finish for tough environments
- High visibility color plus high security
- Laser engravable
- Lightweight and spark resistant
- Hardened boron alloy shackles for superior cut resistance
- Dual ball bearing locking mechanism resists pulling and prying
- Rekeyable - replaceable cylinder and shackle
- The boron alloy shackle makes padlocks ideal for food service facilities and wash down applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 037325960122 |
| Type | Rekeyable |
| Color | Green |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-1/2 in |
| Width (in) | 2.06 |
| Body Height | 1-7/8 in |
| Height (in) | 1.02 |
| Length (in) | 5.73 |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 25/32 in |
| Shackle Height | 3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Standard Approvals | OSHA 1910.147UL Listed |
| Manufacturer Part Number | A1107GRN |

## Description

American Lock® safety padlock, rekeyable, series: A1107, keyed different key, anodized aluminum body, 1/4 in shackle dia, 3 in shackle height, 25/32 in shackle width, boron alloy steel shackle, 1-1/2 in body width, 1-7/8 in body height, 3/4 in body thickness, 5 pin tumbler cylindrical locking mechanism, green.

Features

- Anodized finish suitable for lockout tagout in food processing facilities

- Corrosion resistant finish for tough environments

- High visibility color plus high security

- Laser engravable

- Lightweight and spark resistant

- Hardened boron alloy shackles for superior cut resistance

- Dual ball bearing locking mechanism resists pulling and prying

- Rekeyable - replaceable cylinder and shackle

- The boron alloy shackle makes padlocks ideal for food service facilities and wash down applications
