# Allegro® 9514-25 Axial Blower with Canister and 25 ft Ducting, 120 VAC, 8 in dia Duct, 1,275 CFM Max Flow in Free Air

**Brand:** [ALLEGRO](https://dev.maxsupplyco.com/brands/ALLEGRO)
**SKU:** EQC18006
**MPN:** 9514-25
**Price:** $909.95 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/allegro-9514-25

## Features

- Engineered for convenience, this 8 in axial blower is an all-in-one ventilation system
- The design allows ducting to collapse into a built-in canister for easy storage
- Lightweight, portable axial blowers that set-up quickly
- Systems offer 1 pc construction with carrying handle and an all metal canister for duct storage
- The unit can also be stored vertically to use a minimum amount of space
- Epoxy powder coated in safety orange
- Flange on intake side for optional inlet adapter
- Welded motor mount construction
- Steel/chrome plated grill
- Equipped with four rubber feet
- 14 ga steel enclosed panel to protect electrical components
- Designed to work separately or with canister and ducting
- Design with canister allows ducting to collapse into a built-in canister for easy storage, and can be stored vertically to use a minimum amount of space
- 3-ply rubber belt carry handle
- Power rating: 1/3 hp

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 721577288768 |
| Color | Safety Orange |
| Speed | 3200 rpm |
| Brands | ALLEGRO |
| Voltage | 120V AC |
| Diameter | 8 in |
| Material | Cold Rolled Steel/Metal |
| Width (in) | 13.625 |
| Height (in) | 15 |
| Length (in) | 36 |
| Manufacturer | Walter Surface Technologies, Inc |
| Product Type | Kit |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSA STD C22.2 No 113CEESI CertifiedUL Listed |
| Manufacturer Part Number | 9514-25 |

## Description

Discover the power of efficient airflow with the Allegro® axial blower, a top-tier ventilation solution tailored for demanding environments. This 120 VAC blower is a powerhouse, offering a maximum flow of 1,275 CFM in free air, ideal for industrial and commercial applications. The 8-inch dia duct extends up to 25 ft, providing extensive reach and flexibility. Its integrated canister design simplifies transport and setup, making it a practical choice for a variety of settings. The Allegro® excels in delivering high-volume air movement, ensuring effective ventilation and air quality control in any workspace.

Features

- Engineered for convenience, this 8 in axial blower is an all-in-one ventilation system

- The design allows ducting to collapse into a built-in canister for easy storage

- Lightweight, portable axial blowers that set-up quickly

- Systems offer 1 pc construction with carrying handle and an all metal canister for duct storage

- The unit can also be stored vertically to use a minimum amount of space

- Epoxy powder coated in safety orange

- Flange on intake side for optional inlet adapter

- Welded motor mount construction

- Steel/chrome plated grill

- Equipped with four rubber feet

- 14 ga steel enclosed panel to protect electrical components

- Designed to work separately or with canister and ducting

- Design with canister allows ducting to collapse into a built-in canister for easy storage, and can be stored vertically to use a minimum amount of space

- 3-ply rubber belt carry handle

- Power rating: 1/3 hp
