# Alemite® B1610-BL Standard Straight Grease Fitting, 1/8 in MPTF Thread, 11/16 in OAL, 19/64 in L Shank, Steel, Zinc Plated

**Brand:** [ALEMITE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/ALEMITE)
**SKU:** LUB14000
**MPN:** B1610-BL
**Price:** $4.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/alemite-b1610-bl

## Features

- Dirt-excluding ball check
- Exceeds 72 hr salt spray test

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098468107331 |
| Type | Standard Straight |
| Brands | ALEMITE |
| Finish | Zinc Plated |
| Hex Size | 7/16 in |
| Material | Steel |
| Length (in) | 0.6875 |
| Thread Size | 1/8 in |
| Thread Type | MPTF |
| Manufacturer | Alemite Corp |
| Shank Length | 19/64 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RoHS Complaint |
| Manufacturer Part Number | B1610-BL |

## Description

Alemite® Grease Fitting, Standard Straight, 1/8 in MPTF, 11/16 in Overall Length, 19/64 in Shank Length, 7/16 in Hex, Zinc Plated, Steel.

Features

- Dirt-excluding ball check

- Exceeds 72 hr salt spray test
