# Alemite® A1190 Standard Button Head Straight Grease Fitting, 1/2 in Male NPTF Thread, 1-1/16 in OAL, 35/64 in L Shank, Steel

**Brand:** [ALEMITE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/ALEMITE)
**SKU:** LUB15110
**MPN:** A1190
**Price:** $4.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/alemite-a1190

## Features

- Exceeds 72 hr salt spray test
- Head size helps minimize breakage
- Dirt-excluding plunger check valve helps reduce dirt contamination

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098468113769 |
| Type | Standard Button Head Straight |
| Brands | ALEMITE |
| Finish | Trivalent Zinc Plated |
| Hex Size | 7/8 in |
| Material | Steel |
| Length (in) | 1.0625 |
| Thread Size | 1/2 in Male |
| Thread Type | NPTF |
| Manufacturer | Alemite Corp |
| Shank Length | 35/64 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RoHS Complaint |
| Manufacturer Part Number | A1190 |

## Description

Alemite® Grease Fitting, Standard Button Head Straight, 1/2 in Male NPTF, 1-1/16 in Overall Length, 35/64 in Shank Length, 7/8 in Hex, Trivalent Zinc Plated, Steel.

Features

- Exceeds 72 hr salt spray test

- Head size helps minimize breakage

- Dirt-excluding plunger check valve helps reduce dirt contamination
