# Alemite® 3010-B1 65° Thread Forming Grease Fitting Zerk, 1/4-28 SAE-LT Male Taper Thread, 25/32 in OAL, 19/64 in L Shank, Steel

**Brand:** [ALEMITE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/ALEMITE)
**SKU:** LUB14013
**MPN:** 3010-B1
**Price:** $0.71 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/alemite-3010-b1

## Features

- Exceeds 72 hr salt spray test
- Dirt-excluding check ball
- 10000 psi maximum
- Surface ball check
- It is recommended that SAE-LT taper threads be assembled into 1/4-28 UNF, class 3B, straight threaded holes having a modified maximum minor diameter of 0.2151 in, to ensure 75% minimum thread height
- Used where high volume of lubrication is required
- They are used for rugged automotive, agricultural and industrial machinery applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 098468100813 |
| Type | 65 deg Thread Forming |
| Brands | ALEMITE |
| Finish | Trivalent Zinc Plated |
| Hex Size | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Length (in) | 0.7812 |
| Thread Size | 1/4 in - 28 |
| Thread Type | SAE-LT Male Taper |
| Manufacturer | Alemite Corp |
| Shank Length | 19/64 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RoHS Complaint |
| Manufacturer Part Number | 3010-B1 |

## Description

Alemite® Grease Fitting Zerk, 65° Thread Forming, 1/4-28 SAE-LT Male Taper, 25/32 in Overall Length, 19/64 in Shank Length, 3/8 in Hex, Trivalent Zinc Plated, Steel.

Features

- Exceeds 72 hr salt spray test

- Dirt-excluding check ball

- 10000 psi maximum

- Surface ball check

- It is recommended that SAE-LT taper threads be assembled into 1/4-28 UNF, class 3B, straight threaded holes having a modified maximum minor diameter of 0.2151 in, to ensure 75% minimum thread height

- Used where high volume of lubrication is required

- They are used for rugged automotive, agricultural and industrial machinery applications
