# AJAX 910 Flat Rivet Chisel, 0.401 in Round Shank, 3/4 in W Blade

**Brand:** [AJAX](https://dev.maxsupplyco.com/brands/AJAX)
**SKU:** TPN11072
**MPN:** 910
**Price:** $12.64 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/ajax-910

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 697041006490 |
| Type | Flat |
| Brands | AJAX |
| Material | High Grade Alloy Steel |
| Shank Type | Round |
| Blade Width | 3/4 in |
| Length (in) | 6.5 |
| Manufacturer | AJAX Tool Works |
| Shank Length | 1-3/4 in |
| Shank Diameter | 0.401 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 910 |

## Description

AJAX Rivet Chisel, Flat, 3/4 in Blade Width, 6-1/2 in OAL, 1-3/4 in Shank Length, 0.401 in Shank, Round Shank, High Grade Alloy Steel Material, Applicable Materials: Metal. AJAX Rivet/Zip Gun Chisels are Manufactured From High Grade Alloy Steel. These Chisels are Offered in Various Shank and Point Styles and Receive Varying degrees of Hardness to Fit The Specific Application That is Required. This Class of Chisels is Used for Metal Cutting, Scraping, Splitting and Driving Applications.
