# 3M™ DBI-SALA® 2101630 Permanent D-Ring, Steel, Silver/Yellow

**Brand:** [3M DBI-SALA](https://dev.maxsupplyco.com/brands/3M%20DBI-SALA)
**SKU:** FAL20001
**MPN:** 2101630
**Price:** $55.88 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/3m-dbi-sala-fall-protection-2101630

## Features

- Bolt or weld to structure for fall arrest anchor point
- Pre-drilled 14 mm holes
- Zinc plated steel D-Ring for compatible tie-off point
- High strength steel construction
- Extremely rugged and corrosion-resistant construction
- Tensile strength: 5,000 lb

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 840779000630 |
| Brands | 3M DBI-SALA |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Width (in) | 2 |
| Length (in) | 4.5 |
| Manufacturer | 3M |
| Hole Diameter | 1/2 in |
| Ring Diameter | 1/4 in |
| Weight Capacity | 1.2 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | OSHA 1910.66OSHA 1926.502ANSI A10.32ANSI Z359.1 |
| Manufacturer Part Number | 2101630 |

## Description

3M™ DBI-SALA® fall protection, permanent D-Ring for anchor point, steel, silver/yellow, zinc plated, 4-1/4 in hole depth.

Features

- Bolt or weld to structure for fall arrest anchor point

- Pre-drilled 14 mm holes

- Zinc plated steel D-Ring for compatible tie-off point

- High strength steel construction

- Extremely rugged and corrosion-resistant construction

- Tensile strength: 5,000 lb
