# 3M™ 7000120890 Firm Density Regular Holder Pad Disc, 6 in dia Pad, Hook and Loop Attachment, 10000 rpm, 7-Hook

**Brand:** [3M](https://dev.maxsupplyco.com/brands/3M)
**SKU:** ABR33567
**MPN:** 7000120890
**Price:** $30.91 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/3m-company-50048011056826

## Features

- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing
- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control
- The hook and loop feature enables the disc to be used and reused for the extent of the abrasive life
- Use with rotary sanders, right angle grinders and disc sanders

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 048011056821 |
| Type | Firm Density Regular |
| Color | Black |
| Brands | 3M |
| Diameter | 6 in |
| Thickness | 0.12 in |
| Thread Size | 5/8 in - 11 Internal |
| Manufacturer | 3M |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | Rotary Sanders, Right Angle Grinders and Disc Sanders |
| Manufacturer Part Number | 7000120890 |

## Description

3M™ disc pad holders allow you to quickly and easily change Scotch-Brite™ abrasive discs during multi-step projects. Available in a range of sizes, foam densities and attachment options, so you can find the perfect holders for your grinding and sanding projects. 3M™ Dual Lock™ Hook Type 1703M™ Disc Pad Holders have a center hole with internal threads—choose the thread size that matches the external thread size of your right angle grinder. T-shaped hooks securely hold a surface conditioning disc and provide quick and easy disc attachment, removal, and re-attachment. The hook-and-loop feature enables the disc to be used and re-used for the extent of the abrasive life. Discs are sold separately. Our Scotch-Brite™ surface conditioning discs and light grinding/blending products (sold separately) deburr, clean, blend, and finish a wide variety of materials. Using surface conditioning products with a 3M™ disc pad holder generates finishes suitable for paint.

Features

- Allows quick and easy disc attachment and removal for multi-step processing

- Choose from solid or foam surfaces for custom sanding and grinding control

- The hook and loop feature enables the disc to be used and reused for the extent of the abrasive life

- Use with rotary sanders, right angle grinders and disc sanders
